CL w cyberprzestrzeni
Strona ruchu w internecie

"Cyber-przestrzeń": cyber - dlatego, że informacje przesyłane są w postaci cyfrowej; przestrzeń - dlatego, że praktycznie nie ma granic, których nie przekroczy. Mowa oczywiście o Internecie. Dla jednych słowo "Internet" brzmi bardzo tajemniczo, inni - słysząc je - uśmiechają się pod nosem.

Internet to po prostu ogólnoświatowa, gigantyczna sieć komputerowa. Tak jak ludzie mogą do siebie telefonować na całym świecie, tak też komputery mogą "telefonować do siebie". W ten sposób można poprzez sieci komputerowe wymieniać informacje. Internet jest siecią sieci, nazywaną też "światową pajęczyną" (World Wide Web, lub w skrócie WWW). Dzięki temu, że istnieje "pajęcza" sieć komputerowa, nie ma większego znaczenia gdzie znajduje się nadawca, a gdzie odbiorca informacji.

Skoro istnieje nowe narzędzie komunikacji, dlaczego nie wykorzystać go do celów ewangelizacji? Przecież Jezus przed swoim Wniebowstąpieniem nakazał: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię"... (Mk 16, 15). Dla chrześcijanina nie ma znaczenia narzędzie ewangelizacji. Ważna jest sama Dobra Nowina i osoba Jezusa. Dlatego też nikogo nie dziwi już fakt wykorzystania do tego celu prasy, radia czy telewizji. Od kilku lat jest nowe narzędzie: Internet.

Osoba i orędzie Jezusa to jest podstawowa racja, dla której również Comunione e Liberazione znalazło się w "cyberprzestrzeni". Każdy, kto ma dostęp do Internetu może w dowolny programie do przeglądania stron WWW wprowadzić adres:

http://www.radio.opole.pl/~jbos/cl/index.htm [*]

Znajdzie tam (po polsku) strony o Ruchu, a na nich artykuły: Co to jest CL?, Szkoła Wspólnoty, Biuletyny, Plakaty, Ut unum sint, kontakty, Wydawnictwa i Katolickie strony. Strony przeznaczone są głównie dla tych, którzy nie spotkali się dotąd z Ruchem. Również ci, którzy traktują swoją wiarę poważnie i chcą nawiązać kontakt z ludźmi wierzącymi - mogą skorzystać z tych stron.

W artykułach o CL i Szkole Wspólnoty znalazły się teksty zamieszczone wcześniej w biuletynach. Strona o Wydawnictwach i Biuletynach - niestety - ciągle czeka jeszcze na opracowanie. Na stronie "Plakaty" udało się zamieścić chyba wszystkie plakaty, jakie pojawiały się w historii Ruchu. Szkoda tylko, że większości brak polskiego tłumaczenia tekstów. Również o fundacji "Ut unum sint" znalazła się strona. Dobrze by było w przyszłości zamieścić zdjęcia dzieci w ich domu w Świdnicy. Na stronie zatytułowanej "Kontakty" są daty, miejsca spotkań, adresy i osoby odpowiedzialne za Szkołę Wspólnoty w całej Polsce (niestety, nie wszystkie dane są aktualne). "Katolickie strony" zawierają adresy różnych innych wspólnot CL na świecie jak i odniesienia do różnych "katolickich miejsc" w cyberprzestrzeni. Internet został już tak pomyślany, że wystarczy tylko kliknąć myszą na jakimś adresie i po chwili możemy się przenieść na strony Ruchu w Stanach Zjednoczonych, Portugalii i oczywiście we Włoszech.

Od końca stycznia działa we Włoszech nowy serwer (tzn. komputer, na którym zamieszczone są strony WWW). Pod adresem: http://www.comunioneliberazione.org jest zamieszczona oficjalna strona Ruchu (w języku włoskim i angielskim). Tam m. in. można spotkać informacje o najnowszych wydawnictwach Ruchu, artykuły o CL itp. Znalazły się także linki (czyli połączenia) do stron "ruchowych" w USA, Portugalii czy do Polski.

Na koniec ważna uwaga: strony o CL nie są niczyją własnością. Albo lepiej: są własnością nas wszystkich. To że znalazły się na serwerze (komputerze) Radia Opole, to był tzw. "przypadek". Zresztą w cyberprzestrzeni nie ma to większego znaczenia. Ważne jest to, że za treści tam zamieszczone odpowiedzialni powinni się czuć wszyscy, którzy są związani z Ruchem.

Jerzy Bosowski
jbos@radio.opole.plPrzypis:

Artykuł niniejszy był pisany w czasie, gdy oficjalna strona ruchu CL miała tam swoją lokalizację. Obecnie znajduje się na oficjalnym serwerze Kościoła Katolickiego w Polsce Opoka i posiada inny adres: http://www.cl.opoka.org.pl
wydrukuj   wyślij link