XXXIV Meeting w Rimini pod tytułem: "UWAGA! CZŁOWIEK"
Rimini, 18.08.2013 – 24.08.2013 r.,

Manifest 2013
Temat: UWAGA! CZŁOWIEK

Oficjalna strona internetowa meetingu w Rimini


Plakat w formacie A4 (PDF) - 285 kB


Zaproszenie Segreteria Internazionale
Informacje Meeting 2013 (PDF)

Tytuł Meetingu 2013 dotyczy najpiękniejszej, a zarazem najdramatyczniejszej kwestii na świecie: człowieka, a dokładnie stanu zagrożenia, w jakim znajduje się człowiek. Człowiek ze swoją potrzebą istnienia jako jedyna i niepowtarzalna rzeczywistość, człowiek z nieredukowalnym pragnieniem, człowiek, którego definiuje i charakteryzuje wolność.

Wielki rosyjski pisarz Wasilij Grossman na ostatnich stronicach powieści Wszystko płynie zauważa, że w duszy jego bohatera, powracającego do domu po 30 latach spędzonych na Syberii, budzi się nigdy niezdławiona tęsknota za wolnością. "Iwan Grigoriewić nie zdumiał się, że słowo wolność – które pojawiło się na jego ustach, gdy jako student został deportowany na Syberię – że to słowo żyje, nie zniknęło z jego głowy nawet teraz".

Człowiek żyje dzisiaj w stanie zagrożenia, nie tylko kiedy autorytarne systemy polityczne czyhają na podstawowe przejawy wolności i życia, ale również tam, gdzie – także w systemach, w których demokracja i wolność są zagwarantowane – pragnieniu serca grozi znieczulenie i cenzura.

Doświadczenie wielu wychowawców, podobnie jak badania społeczne, pokazują, że jednym z największych niebezpieczeństw grożących dzisiaj młodym jest słabe pragnienie, zanikanie idealnego porywu, zadowalanie się produktami oferowanymi przez społeczeństwo. A produktów służących zaspokojeniu tysiąca oblicz ludzkiej instynktywności nie brakuje.

Kiedy jednak ludzkie serce, które jest stworzone do wielkości i nie może zrezygnować z poszukiwania sensu życia, stanie się tak spętane i zhomogenizowane, wcześniej czy później buntuje się, często tragicznie poprzez zachowania pełne przemocy albo akty samozniszczenia. Albo też, prościej i mniej dramatycznie – traci smak życia.

To, że żyjemy dzisiaj w stanie zagrożenia, dostrzegają wszyscy.

Jednak tak jak to już jest w tradycji Meetingu, nie chcemy zwracać uwagi tylko na negatywne aspekty, nie chcemy tylko podnosić alarmującego wołania, ale raczej pokazać, że człowieczeństwo może się wyłonić, że wszędzie na świecie, zarówno wczoraj jak i dziś, żyją ludzie, którzy znaleźli punkt oparcia w iskrze swojego pragnienia, ponownie rozgorzałej w wyniku jakiegoś spotkania, jakiegoś faktu, jakiejś przeżytej okoliczności.

Dlatego postaramy się pokazać, w jaki sposób wolność człowieka wyraża się jako potrzeba zrozumienia rzeczywistości, osądzania jej oraz budowania w niej, nie według schematów i planów narzucanych z zewnątrz, ale wychodząc od swoich potrzeb i pragnień.

Mamy nadzieję, że Meeting po raz kolejny stanie się okazją do spotkania, doświadczenia pozytywności życia, a przede wszystkim do przekonania się, że różnice kulturalne oraz odmienne tradycje są tylko przejawem rozmaitych sposobów wykorzystania przez człowieka, a także narody podarowanego przez los i historię spotkania, w próbie stawienia czoła życiu oraz udzielenia rozumnej odpowiedzi na zapisane w sercu każdego pragnienie prawdy i sensu.


Segreteria Internazionale:

Kochani, przypominamy, co powiedział ks. Carrón na ostatniej szkole wspólnoty odnośnie do Meetingu w Rimini.

Tegoroczny tytuł Meetingu, "Uwaga: człowiek", odsyła nas od razu do wielokrotnie powtarzanych przez Papieża Franciszka słów, że kryzys, w którym żyjemy, nie jest przede wszystkim ekonomiczny, ale jest "kryzysem człowieka: to człowiek pogrążył się w kryzysie! Tym, co może zostać zniszczone, jest człowiek! Ale człowiek jest obrazem Boga! Dlatego ten kryzys jest bardzo głęboki! W tym momencie kryzysu nie możemy się troszczyć tylko o siebie, zamykając się w samotności, w zastraszeniu, w poczuciu bezsilności wobec wszystkich problemów. Nie zamykajcie się, proszę!" (Wigilia Zesłania Ducha Świętego, spotkanie z Ruchami i nowymi wspólnotami, 18 maja 2013). Meeting, ze swoimi propozycjami wystaw i spotkań ma być pomocą dla wszystkich w zrozumieniu troski Papieża, nad którą nie możemy przejść do porządku dziennego.

Na stronie Sekretariatu Międzynarodowego www.internazionale.comunioneliberazione.org umieściliśmy informację o Meetingu jeśli chodzi o pomoce dla wspólnot zagranicznych.

Poinformujcie o tym wszystkich, również dlatego, że jest możliwość oglądania części spotkań w internecie, również w języku angielskim.

Przypominamy wreszcie, że warto, by organizatorzy Meetingu wiedzieli już teraz, przedstawiciele jakich wspólnot zagranicznych się pojawią, nawet, jeśli chodzi o pojedyncze osoby: proszę, byście w najbliższych dniach napisali te informacje na adres: imp@meetingrimini.org

Dodatkowo pokierujcie osoby, które się wybierają, do International Meeting Point, gdzie mogą powiedzieć o swojej obecności - jest to miejsce spotkania stworzone właśnie dla gości zza granicy.

Serdeczne pozdrowienia
Carmen
drukuj   wyślij link przyjacielowi