Komunia i Wyzwolenie CL Polska Ślady Strona Międzynarodowa Czym jest Ruch Wspólnoty Książki Muzyka Artykuły Plakaty Linki Kontakt Logowanie Strona główna
 


"Zmysł religijny" ks. Luigi Giussani
Słowo wstępne - bp St. Dziwisz


Zmysl religijny

"Zmysł religijny"
ks. Luigi Giussani
polskie wydanie


Niniejsza książka to owoc długoletniego doświadczenia i głębokiej refleksji Księdza Prałata Luigi Giussaniego. Czytelnik znajdzie w niej swoistą syntezę przemyśleń Autora, które wyraziły się także w jego duszpasterstwie oraz ukształtowały duchowość założonego przez niego ruchu: Komunia i Wyzwolenie. Ksiądz Giussani jest wnikliwym badaczem a równocześnie wiarygodnym świadkiem rzeczywistości wiary. Wokół problemu świadomości religijnej koncentrują się jego zainteresowania naukowe oraz praca duszpasterska wśród młodzieży i dorosłych.

Na kartach tej książki z właściwą mu pasją i siłą przekonywania tłumaczy on, że zmysł religijny przynależy do struktury ludzkiego bytu. Człowiek zatem, chcąc zrozumieć siebie, nie może uniknąć pytań natury religijnej. Nawet gdy są przemilczane i zagłuszane, pojawiają się w jakimś szczególnym momencie jego życia, czyli wtedy kiedy człowiek pyta o sens swego istnienia na tym świecie.

W poważnym traktowaniu pytania o sens życia oraz o Boga, od którego ten sens pochodzi, wyraża się szacunek dla godności osoby ludzkiej. "Musimy pracować całe życie, aby dostrzec w nas i innych obecność oraz naturę zmysłu religijnego, będącego fundamentalnym elementem ludzkiej egzystencji" - pisze Ksiądz Giussani. To właśnie zmysł religijny pomaga każdemu człowiekowi szukać odpowiedzi na pytanie o sens życia oraz na wiele innych pytań jego niespokojnego serca.

Zmysł religijny odgrywa ważną rolę w życiu każdego chrześcijanina bowiem przyczynia się do ożywienia jego wiary w Jezusa Chrystusa, obecnego w Kościele wczoraj i dziś. Ułatwia wcielenie wiary w życie oraz chroni przed niebezpieczeństwem formalizmu i rutyny.

Wydaje się, że wiek XXI będzie epoką wielkich przemian religijnych. Chrześcijanie mogą na nie wpłynąć w istotny sposób, ale po warunkiem, że obudzą świadomość religijną swoich współczesnych oraz pomogą im odkryć i zrozumieć siebie samych.

Cieszę się, że Zmysł religijny Księdza Luigi Giussaniego dotrze do rąk Polaków, ukształtowanych przez nauczanie Kościoła w ciągu dziesięciu wieków historii, obfitującej w wydarzenia dramatyczne i wspaniałe świadectwa wiary. Ufam, że ta ważna książka dostarczy polskim czytelnikom bogatego materiału do refleksji nad zmysłem religijnym i przyczyni się do pogłębienia ich świadomości chrześcijańskiej.


+ Stanisław Dziwisz
28. 01. 2000
w dniu św. Tomasza z Akwinu

Licznik odwiedzin


Webmaster
Webmaster
Sekretariat CL
Sekretariat
Poczta przez www
Poczta
Hosting strony:
Logo dobroczyncy