Komunia i Wyzwolenie CL Polska Ślady Strona Międzynarodowa Czym jest Ruch Wspólnoty Książki Muzyka Artykuły Plakaty Linki Kontakt Logowanie Strona główna
 


Niniejszy dokument jest przeznaczony przede wszystkim dla członków ruchu Comunione e Liberazione, którzy korzystają z poczty internetowej i listy dyskusyjnej [cl_all] w oparciu o usługi oferowane przez oficjalny serwer Kościoła katolickiego w Polsce "Opoka". Dlatego szczegółowy opis niektórych usług dotyczy tylko tego serwera i tej listy. Niemniej, ogólne zasady obowiązują w całej Sieci.
Ponieważ opisane poniżej zagadnienia zapewne nie wyjaśniają wszystkich wątpliwości, dlatego przewidziany jest dalszy rozwój tegoż dokumentu.
Autorzy dołożyli wszelkich starań aby poprawnie i logicznie wyjaśnić niektóre problemy oraz w sposób przejrzysty zamieścić na stronie internetowej. Jednakże z wdzięcznością przyjmą wszelkie krytyczne uwagi dotyczące zawartości, sposobu wyjaśnienia, ewentualnych błędów itp.

Pytania dotyczące listy dyskusyjnej:
 1. Co to jest lista dyskusyjna?
 2. Jak się zapisać na listę [cl_all]?
 3. Jak się wypisać z tej listy?
 4. Czy muszę być wpisany na listę [cl_all]?
 5. Czy są jakieś ograniczenia?
 6. Mam dokument w MS Wordzie - jak go wysłać na [cl_all]?
 7. Wysłałem maila na listę [cl_all] i nie doszedł. Dlaczego?
 8. Czy muszę mieć konto na Opoce, by korzystać z [cl_all]?
 9. Czy są jeszcze jakieś inne listy dyskusyjne?
Pytania dotyczące kont pocztowych na "Opoce":
 1. Jak mogę założyć konto e-mailowe na serwerze "Opoka"?
 2. Mam już konto e-mailowe, czy muszę mieć dodatkowe na "Opoce"?
 3. Czym się różni konto na "Opoce" od innych kont e-mailowych?
 4. W mojej pracy mam dostęp tylko do stron WWW, czy mogę jakoś korzystać także z poczty?
 5. Czy mogę korzystać z mojego konta na "Opoce" poza granicami Polski?
 6. Czy są jakieś specjalne zasady dotyczące wysyłania e-maili z kont na "Opoce"?
 7. Dostałem maila, w którym jest mnóstwo dziwnych znaczków, np. :-) :-( Co one oznaczają?
 8. Moje hasło do konta na "Opoce" jest bardzo trudne do zapamiętania. Czy mogę je jakoś zmienić na łatwiejsze?
 9. Jak znaleźć czyjś adres e-mailowy?
 10. Czy mogę korzystać z tzw. bezpiecznej poczty przez połączenia szyfrowane?

Co to jest lista dyskusyjna?
Lista dyskusyjna to internetowe forum dyskusyjne, w którym "rozmawia się" poprzez pocztę elektroniczną. Listy dyskusyjne są poświęcone konkretnej tematyce. Mogą być zamknięte (otrzymywać/wysyłać maile mogą tylko osoby wcześniej zapisane) bądź otwarte (dostępne dla wszystkich); moderowane (regulowane) lub nie moderowane.
Lista dyskusyjna [cl_all] jest zamkniętą listą, przeznaczoną dla członków ruchu Comunione e Liberazione.

Jak się zapisać na listę [cl_all]?
Lista [cl_all] jest listą zamkniętą. Oznacza to, że zapisać użytkownika na listę może tylko jej owner (właściciel, administrator). Administratorem listy [cl_all] jest koordynator CL na serwerze Opoka. Wystarczy więc napisać do niego maila, a on już dokona zapisu. Większość uczestników ruchu CL, którzy mają założone konta na Opoce, jest od razu zapisywana na tę listę.

Jak się wypisać z tej listy?
Informacja o tym znajduje się w liście powitalnym. Podane jest tam hasło przydzielone użytkownikowi oraz link do strony "Sympa" z informację o liście. Po zalogowaniu się do "Sympa" należy kliknąć na napis "unsubscribe". Może się tak zdarzyć, że nie możesz z tego konta wysłać maila a chcesz się wypisać. Należy wtedy wysłać maila do administratora [cl_all] na adres <cl_all-request@cl.opoka.org.pl> z prośbą do wypisanie z listy ale czy warto się wypisywać? :-)

Czy muszę być wpisany na listę [cl_all]?
Nie, nie musisz. Nie ma takiego obowiązku. Jednakże lista ta została pomyślana jako narzędzie komunikacji pomiędzy wspólnotami CL w Polsce, które są mocno rozsiane po kraju. Na liście tej znajdują się aktualne informacje dotyczące życia ruchu CL w Polsce a także możliwe jest prowadzenie dyskusji na wszystkie tematy dotyczące życia CL.
Jak na razie (końcówka roku 2000) ruch na liście nie jest zbyt duży i nie będzie zbytnio obciążał Twojej skrzynki e-mailowej a zawsze będziesz miał dostęp do aktualnych informacji.

Czy są jakieś ograniczenia na tej liście?
Tak są:
 1. maile wysyłane na listę powinny dotyczyć życia CL (szeroko rozumianego)
 2. trzeba pamiętać, że jeden list wysłany na [cl_all] trafia do około 130 użytkowników (na razie), zatem jego treść powinna dotyczyć wszystkich albo większości. W przeciwnej sytuacji należy wysyłać maile na prywatne adresy. Możliwe jest także utworzenie osobnej listy dyskusyjnej np. regionalnej bądź tematycznej (przykładem jest lista cl-music do użytku osób zaangażowanych w tworzenie śpiewnika "Nasz głos").
 3. lista ma ograniczenie wielkości każdego e-maila do 40 tys. znaków. (Chodzi o to, by nie zapychać dużymi plikami skrzynek pocztowych). Nie należy więc wysyłać na listę żadnych plików binarnych (np. dokumenty MS Worda, zdjęcia itp.).
 4. obowiązują także zwyczajowe zasady wysyłania maili.

Mam dokument napisany w MS Wordzie - jak go wysłać na [cl_all]?
Po pierwsze zastanów się, czy faktycznie jest konieczne aby wszyscy uczestnicy [cl_all] otrzymali ten dokument.
Po drugie (jeśli to konieczne) należy zapisać treść tego dokumentu w standardzie ASCII. W ten sposób zostanie on pozbawiony wszelkiego rodzaju formatowania (wytłuszczeń, kursywy, różnych czcionek itp.) ale zachowa merytoryczną treść. Przede wszystkim zaś będzie znacznie mniejszy ("lżejszy").

Aby w MS Wordzie zapisać plik w standardzie ASCII należy:

Pierwszy sposób:
 • otworzyć ten plik w edytorze,
 • wybrać opcję: Plik/Zapisz jako
 • wybrać Plik typu: ASCII lub MS DOS text (lub podobnie w innych edytorach)
 • w zależności od potrzeb: wybrać odpowiedni dysk, katalog (folder), nazwę pliku
 • nacisnąć przycisk OK.
 • Drugi sposób:
 • otworzyć ten plik w edytorze,
 • zaznaczyć cały dokument przez jednoczesne naciśnięcie klawiszy Ctrl+A lub wybrać funkcję: Edycja/Zaznacz wszystko
 • skopiować treść dokumentu do schowka (clipboard) przez naciśnięcie klawiszy Ctrl+C lub wybrać funkcję: Edycja/Kopiuj
 • zamknąć MS Worda (żeby nie kusił :-)
 • otworzyć edytor tekstowy np. Notatnik (Start/Uruchom/Notepad.exe)
 • wstawić zawartość schowka komendą Ctrl+V lub Edycja/Wklej
 • teraz wystarczy ponownie zaznaczyć tekst (Ctrl+A), ponownie skopiować do schowka (Ctrl+C), otworzyć program do wysyłania poczty i w treści maila wstawić zawartość schowka (Ctrl+V).

 • Wysłałem maila na listę [cl_all] i nie doszedł. Dlaczego?
  Powodów może być kilka. Oto najczęściej spotykane:
  1. wysłałeś maila z konta służbowego (np. user@firma.com.pl) a tymczasem na listę [cl_all] jesteś zapisany z konta "opokowego".
   Sympa rozróżnia przychodzące e-maile po sprawdzając czy adres z którego wysłano list jest zapisany na listę. Listy wysłane z takich niezapisanych kont oczekują na decyzję moderatora. Jeśli chcesz, aby Twój list natychmiast został wysłany na listę wyślij go jeszcze raz tego maila z tego konta, które jest wpisane jako uczestnik listy [cl_all].
  2. wysłałeś dużego maila pisząc go w HTML'u lub dołączyłeś jakiś plik (np. dokument MS Worda). Łączna ilość znaków przekroczyła dopuszczalną barierę 40kB. Sympa, w trosce o dobro pozostałych uczestników listy, nie przesłał go dalej.
   Nie pisz maili w HTML'u (zaznacz w swoim programie do poczty opcję 'plain-text'), i nie dołączaj do nich zbędnych plików.
  3. nie jesteś jeszcze zapisany na listę [cl_all] (rzadki przypadek ale może się zdarzyć). Sympa nie przepuszcza maili od osób spoza listy zapisanych (jest to lista zamknięta). Wyślij maila na adres <koordynator@cl.opoka.org.pl> z prośbą o wpisanie na listę dyskusyjną.
  4. Twój program do wysyłania/odbierania poczty jest niepoprawnie skonfigurowany.
   Ponownie sprawdź ustawienia: username, host POP3, host SMTP.

  Czy muszę mieć konto na Opoce, by korzystać z [cl_all]?
  Nie jest to konieczne. Na listę dyskusyjną koordynator może wpisać każde konto. Jednak warto np. konto firmowe wykorzystać do spraw firmowych, a konto "opokowe" do spraw związanych z CL z kilku powodów, o których tu mowa.

  Czy są jeszcze jakieś inne listy dyskusyjne?
  Tak, są. W ramach ruchu CL funkcjonuje np. lista cl-diakonia (lista zamknięta, dla członków diakonii), cl-music (zamknięta, dla kolegium redakcyjnego śpiewnika). Można listy tworzyć w zależności od potrzeb.
  Na serwerze Opoka jest więcej list (różnych instytucji kościelnych; przeważnie są to listy zamknięte). Są także listy dyskusyjne (ponad 30.000) na innych serwerach ale to już zupełnie inna rzecz.

  Jak mogę założyć konto e-mailowe na serwerze "Opoka"?
  Oficjalny serwer Kościoła katolickiego w Polsce "Opoka" oferuje darmowe konta e-mailowe dla członków różnych instytucji kościelnych. Procedura polega na wypełnieniu formularza i przesłania go do koordynatora diecezjalnego lub koordynatora ruchu. Koordynator - po zatwierdzeniu - przesyła formularz do postmastera "Opoki", a ten zakłada konto w odpowiedniej domenie. Następnie sekretariat Fundacji "Opoka" przesyła listem poleconym potwierdzenie założenia konta z opisem konfiguracji programów pocztowych podając jednocześnie tzw. nazwę użytkownika (username) oraz hasło (password). Dla członków ruchu Comunione e Liberazione jest możliwość założenia konta w domenie @cl.opoka.org.pl.
  Dlatego, aby założyć konto musisz:
  • po pierwsze być uczestnikiem ruchu Comunione e Liberazione,
  • po drugie musisz wypełnić poniższy formularz i przesłać go do koordynatora koordynator@cl.opoka.org.pl.
  Imię i nazwisko:
  Diecezja:
  Adres wraz z kodem pocztowym:
  Telefon służbowy:
  Telefon domowy:
  Fax:
  e-mail dotychczasowy:
  Proponowana nazwa użytkownika:
  W domenie: cl.opoka.org.pl
  Nazwy alternatywne:
  Uwagi:
  Imię i nazwisko Odpowiedzialnego

  Mam już konto e-mailowe, czy muszę mieć dodatkowe na "Opoce"?
  Nie, nie musisz. Możesz też mieć wiele kont e-mailowych. Jednak warto mieć konto na "Opoce" z kilku powodów, o których poniżej.

  Czym się różni konto na "Opoce" od innych kont e-mailowych?
  Tym, że jest założone na "Opoce" :-) A poważnie, to te pozostałe konta są zazwyczaj związane z wykonywaną dotychczas pracą (tzw. konta firmowe, np. <username@firma.com.pl>) albo są założone na tzw. darmowych serwerach (np. onet.pl, box43.pl, polbox.com, interia.pl itp.), do rzadkości należą np. konta gościnne
 • Konta firmowe działają tak długo, jak długo w tej firmie będziesz pracował. Jeżeli z jakichkolwiek powodów przestaniesz tam pracować - kontakt e-mailowy z Tobą urwie się.
 • Są serwery komercyjne, które oferują "za darmo" założenie konta pocztowego. Faktycznie, nie pobierają za to pieniędzy ale każdy użytkownik płaci za to w innej formie. Zazwyczaj, aby założyć konto, trzeba wypełnić formularz i wpisać różne dane osobowe. Nigdy nie wiesz, co się z Twoimi danymi dzieje; najczęściej są one udostępniane rożnym firmom reklamowym (chyba, że zostały wpisane nieprawdziwe dane, wtedy nie trzeba się aż tak martwić).
 • Ponadto, serwery komercyjne zazwyczaj dołączają do każdego wychodzącego e-maila krótki tekst reklamowy, na którego treść nie masz żadnego wpływu (m. in. z takiej działalności te serwery właśnie się utrzymują). Jeżeli treść reklamy jest moralnie obojętna, to jeszcze pół biedy ale zdarzają się znacznie gorsze reklamy i nawet nie wiesz, jaki tekst został dołączony do Twojego maila, którego wysłałeś np. do księdza biskupa w Twojej diecezji...
 • Konta na "darmowych serwerach" mogą zakładać różne osoby. Często jest to robione tylko po to, aby pozostać anonimowym w sieci. Dlatego niektóre poważne instytucje podchodzą z rezerwą do e-maili wysłanych z takich serwerów.
 • Każdy uczestnik ruchu CL, który ma konto na "Opoce" otrzymuje niejako automatycznie adres <imie.nazwisko@cl.opoka.org.pl>. Dzięki temu - znając czyjeś imię i nazwisko - można łatwo wysłać mu maila.

 • W mojej pracy mam dostęp tylko do stron WWW, czy mogę jakoś korzystać także z poczty?
  Oczywiście, możesz. Serwer Opoka oferuje taką usługę. Trzeba wejść na stronę Opoki http://www.opoka.org.pl i wybrać link: E-mail przez WWW, (albo od razu wpisać adres strony: http://www.opoka.org.pl/webmail.html) następnie ukaże się okno dialogowe, gdzie trzeba wpisać nazwę użytkownika (username) oraz hasło (password) i zalogować się. Zobaczysz wtedy na ekranie listę oczekujących na przeczytanie Twoich maili (jeśli takowe dostałeś). Możesz je czytać, odpowiadać na nie, pisać nowe, dołączać załączniki czyli możesz korzystać jak z każdego programu pocztowego.

  Czy mogę korzystać z mojego konta na "Opoce" poza granicami Polski?
  Tak, możesz. W Internecie nie ma większego znaczenia, gdzie znajduje się nadawca a gdzie odbiorca. Musisz tylko w swoim programie do obsługi e-maili wprowadzić odpowiednie dane:
 • serwer POP3 (serwer poczty przychodzącej do Ciebie): petrus.opoka.org.pl
 • serwer SMTP: (serwer poczty wychodzącej): petrus.opoka.org.pl - jednakże ten wpis może nie zadziałać, należy wtedy wpisać serwer SMTP provaidera (dostawcy Internetu), z którego usług będziesz korzystał.
 • Twój username
 • Twoje hasło

 • Ostatecznie możesz też korzystać z poczty poprzez stronę WWW.

  Czy są jakieś specjalne zasady dotyczące wysyłania e-maili z kont na "Opoce"?
  Specjalnych zasad nie ma. Obowiązują wszystkie te, które nakazuje netykieta:
 • nie należy wysyłać maili pisanych w HTML'u, tylko korzystać z tzw. plain-text. Język HTML jest przeznaczony dla stron WWW; maile pisane w tym standardzie może i wyglądają ciekawiej (różne czcionki, tapety, obrazki itp.) ale są wielokrotnie większe ("cięższe") niż maile pisane czystym tekstem, a co za tym idzie dość skutecznie zapychają skrzynki e-mailowe i dłużej trzeba je ściągać przez modem (= więcej płacić).
 • należy stosować kodowanie polskich znaków diakrytycznych (ą ę ś ć ń itd.) w ISO 8859-2. Takie maile są poprawnie wyświetlane na różnych systemach operacyjnych (nie wszyscy używają MS Windows!) oraz na różnych systemach sprzętowych (nie wszyscy używają PC-tów). Aby ustawienia ISO 8859-2 były poprawne, warto zajrzeć na Polską Stronę Ogonkową, gdzie dość szczegółowo zostało to opisane dla różnych programów i platform sprzętowych. Ostatecznie można pisać "polskawo" tzn. stosować tylko łacińskie litery w miejsce polskich znaków. Tekst jest wtedy trochę trudniejszy do czytania (ale można się przyzwyczaić) jednak lepszy niż czytanie "krzaczków".

 • Dostałem maila, w którym jest mnóstwo dziwnych znaczków, np. :-) :-( Co one oznaczają?
  Są to tzw. uśmieszki (emotikon). W trakcie pisania e-maila czasem trudno jest oddać emocje, dlatego wymyślono prosty sposób na przedstawienie ich. Żeby poprawnie je odczytać należy głowę odwrócić o 90 stopni w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara.

  :-) oznacza uśmiechniętą twarz
  :-( smutna twarz
  :-D uśmiech pełną gębą
  8-) uśmiechnięta twarz w okularach
  <8-) uśmiechnięty Chińczyk w okularach
  @:-) uśmiechnięty facet w turbanie na głowie
  :-* przesłany buziak
  :-P pokazany język
  itd., itp. Jak z tego widać można dowolnie tworzyć "uśmieszki" - byleby były czytelne dla osoby, która będzie je czytała.

  Moje hasło do konta na "Opoce" jest bardzo trudne do zapamiętania. Czy mogę je jakoś zmienić na łatwiejsze? Hasła do kont na "Opoce" są celowo trudne, ponieważ znacznie zmniejsza to możliwość włamania na serwer. Hasła powinny zawierać małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne. Ponadto NIE powinny to być wyrazy ze słownika (ani polskiego ani angielskiego). Jednakże, jeśli zachodzi taka potrzeba, użytkownik może zmienić swoje hasło (z zachowaniem powyższych zasad). Oto instrukcje przekazane przez administratora "Opoki":
  1. Należy uruchomić klienta SSH. Darmowy klient jest do pobrania z ftp://ftp.opoka.org.pl/tools/putty.exe
  2. Połączyć się z komputerem petrus.opoka.org.pl
  3. Po połączeniu podać najpierw dotychczasowe hasło, a później dwa razy nowe.

  Oto przykładowa sesja:
  Po zalogowaniu się pojawi się komunikat:
  Changing password for ania
  (current) UNIX password:
  w tym miejscu należy podać dotychczasowe hasło. Następnie system zapyta o nowe hasło:
  New UNIX password:
  Po wpisaniu nowego hasła system poprosi o potwierdzenie:
  Retype new UNIX password: Po ponownym wpisaniu hasło zostanie zmienione:
  passwd: all authentication tokens updated successfully UWAGA! Aby system zaakceptował nowe hasło, musi ono być wystarczająco trudne, tzn. musi się składać z małych i dużych liter, cyfr, i znaków specjalnych. Hasło nie może zawierać wyrazów z polskiego i angielskiego słownika. Jeżeli hasło będzie zbyt proste system poinformuje o tym stosownym komunikatem:
  1. Hasło zbyt krótkie:
   BAD PASSWORD: it is too short
   New UNIX password:
  2. Za dużo powtórzeń:
   BAD PASSWORD: it does not contain enough DIFFERENT characters
  3. Hasło "słownikowe", w tym wypadku użyto słowa "transcendencja" ;-):
   BAD PASSWORD: it is based on a dictionary word
   New UNIX password:


  Jak znaleźć czyjś adres e-mailowy?
  Zazwyczaj adresy w domenie cl.opoka.org.pl mają swoje aliasy (inne nazwy tego samego konta) w postaci: <imie.nazwisko@cl.opoka.org.pl> lub <i.nazwisko@cl.opoka.org.pl>. Znając więc czyjeś dane można wysłać mu maila.

  Można też skorzystać ze strony z adresami [Kontakty] na naszej stronie WWW (http://www.cl.opoka.org.pl) jednak nie wszystkie adresy e-mailowe są tam zamieszczone.
  Można też skorzystać z głównej strony Opoki (http://www.opoka.org.pl) - i zamieszczonej tam wyszukiwarki. Możliwe jest wyszukanie adresu tylko tych osób, które wcześniej wyraziły zgodę na umieszczenie ich podstawowych danych w bazie teleadresowej "Opoki".

  Czy mogę korzystać z tzw. bezpiecznej poczty przez połączenia szyfrowane?
  Tak, jest taka możliwość a nawet jest to bardzo wskazane. Poniżej instrukcje przekazana przez administratora "Opoki":
  Wprowadziliśmy możliwość odczytu poczty poprzez połączenie szyfrowane (SSL) na serwerze petrus.opoka.org.pl. Niestety, nie wszystkie programy pocztowe mają wsparcie dla SSL, ale jeżeli tylko jest taka możliwość, gorąco polecamy aby stosować szyfrowanie połączenia. Program, który na pewno nie ma z tym problemu, to Outlook Express 5.0. Niestety, OE 4.0 ma z tym problemy, aczkolwiek niektóre wersje działaj, dość dobrze. Aby włączyć obsługę SSL w OE należy:
  Z menu Narzędzie wybrać konta, przejść do zakładki Poczta, kliknąć Właściwości, przejść do zakładki Zaawansowane i włączyć "Ten serwer wymaga bezpiecznego połączenia (SSL)". Numer portu powinien się zmienić na 995.
  Mamy nadzieję, że to rozwiązanie zwiększy poziom bezpieczeństwa zarówno poczty użytkowników jak i całego serwera.


  Wersja 1.2, listopad 2003
  Jerzy Bosowski jbos@cl.opoka.org.pl
  Krzysztof Kosz krzyko@cl.opoka.org.pl


  Licznik odwiedzin


  Webmaster
  Webmaster
  Sekretariat CL
  Sekretariat
  Poczta przez www
  Poczta
  Hosting strony:
  Logo dobroczyncy